Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi uzun yıllar süren saç kayıplarının ardından, kaybedilen saçların yeniden kazanılmasının yanında estetik görüntü ve özgüveninde geri gelmesini sağlayan bir işlemdir.

Elde edilen sonuç, doktorun işlem öncesi size vaat ettiği kapanabilirlik ile örtüşmesi, ekilen saçların yönleri ve açıları ile doğal görünmesi ve görenlerin saç ekimi yaptırdığınızı anlamıyor olması yapılan işlemin kalitesini gösterir. Doğal bir sonuç için doktor-hastane tercihinin iyi yapılması gerekmektedir. Şunun unutulmaması gerekir ki hem kişi sağlığı hem de mevcut yasalar göz önünde bulundurulduğunda saç ekiminin hastane ortamında doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin doktorundan her zaman iki isteği vardır; saçların mümkün olduğunca sık ve doğal olması. Sonucun sıklığı donör alanın saç sıklığı ve kalitesi ile doğru orantılıdır. Doğallıkta ise işlemi gerçekleştirecek hekimin estetik görüşü ve tecrübesi önemlidir.

Saç sıklığı: Saç açıklığı aynı olan fakat donör alan saç yoğunluğu ve kalitesi diğerine göre daha zayıf olan birinin ekim sonuncunun aynı olması beklenemez.  Bu gerçekler doğrultusunda ön muayene ve saç analizinden sonra, işlem sonucunun kişinin beklentisi ile örtüşmesi gerekmektedir. Burada doktorun vereceği doğru bilgi çok önemlidir.

Saç doğallığı: Saç ekiminde doğallığı çizilen ön saç çizgisi ve açılan kanallar belirler. Ön saç çizgisi kişinin yaşı ve yüz anatomisi dikkate alınarak çizilmelidir. Tabii bu aşamada kişininde beklenti ve isteklerini göz ardı etmemek gerekir. Doğru çizilen bir ön saç çizgisi, yönleri ve açıları iyi verilmiş bir kanaldan sonra saçların doğal olmaması için hiç bir neden yoktur. Önemli olan ön saç çizgisi ve kanalların tecrübeli bir doktor tarafından yapılmasıdır.

 

   FUE Saç ekimi aşamaları

 

young laughing man is posing for the camera

Fue saç ekimi hiçbir kesi izi olmadan, dikiş uygulanmadan 0.7- 0.8 mm. punch’lara sahip mikro motor ile saç köklerinin tek tek foliküler üniteler şeklinde saçlı deriden çıkarılması işlemidir. Bu yöntem vücuttaki kılların da çıkarılarak kullanılmasına olanak sağlar.

Saç ekimi doktor ve ekibi tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Saç ekimi ameliyatı hastane ortamında ve bu işlem için özel tasarlanmış ameliyathane koşullarında yapılmalıdır.

Ekim yapılacak kök sayısını; kişinin saçsız alan genişliği, donör alandaki saç sıklığı ve saçların kalitesi belirler. Bu faktörler ekilmesi gereken saç kökü sayısını ve elde edilecek kapama sonucunu ilgilendirmektedir.

FUE saç ekimi ameliyatları ortalama 6-8 saat sürmektedir. İşlem 4 aşamadan oluşmaktadır:

1.Aşama: Ekim işlemine hazırlık- Bu aşama kişinin işlem öncesi fotoğraflarının çekilmesi, saçlarının 1 mm. olacak şekilde tıraş edilmesi ve saç köklerinin alınacağı alanın işaretlenerek lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulmasıdır.

2.Aşama: Saç foliküllerinin alınması – Uyuşturulmuş olan donör alandan belirli aralıklar ile homojen bir şekilde saç kökleri alınır. Bu işlem sırasında saç tellerinin kalınlığı ve kalitesine göre 0,7 ya da 0,8 mm’lik punchlar kullanılır. Alınan saç folikülleri sayılarak +5 C ’lik solüsyonlarda son aşama olan saç ekimine kadar bekletilir.

Bu aşamada en önemli konu donör alanda iz bırakmamak . Saç kalitesini göz önünde bulundurarak en uygun genişlikteki punch’ı tespit etmek ve yine aynı alandaki saçları homojen bir şekilde alarak donör alanda operasyon sonrası oluşabilecek dengesiz seyrek görüntüyü ortadan kaldırmak gerekir.

3.Aşama: Ön saç çizgisi ve kanalların açılması – Saç ekiminin en önemli aşamasıdır. Ön saç çizgisi saç ekimi yaptıracak kişinin yaşı, yüz anatomisi ve doktorunun estetik görüşü ile doğru orantılıdır. Ön saç çizgisini doktor hasta ile birlikte karar vererek doğal ve yüzün altın oranlarına uygun şekilde çizer.

Ön saç çizgisinden sonra ekim yapılacak alan lokal anestezik ilaçlarla uyuşturularak kanal açma işlemine hazır hale getirilir.

Kanal açma işlemi alınan saç greftlerinin içine yerleştirileceği yuvaların açılmasıdır. Burada en önemli unsur kanalları açan hekimin tecrübesidir. Çünkü bu kanallar bir yuvadan ziyade nihai sonuç alındıktan sonra saçların çıkış yönü ve açılarını belirler. Doğru yön ve açılarda açılan bir kanal sonucun doğallığını sağlar.

4.Aşama: Alınan saç greftleri açılan kanalların içine tek tek yerleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra donör alan ertesi gün çıkarılmak üzere bandajla kapatılır.