Erkek Tipi Saç Dökülmesi

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkek ve kadınlarda en sık rastlanan saç dökülme türüdür. Bunun nedeni DHT ( Dihidrotestosteron ) adı verilen hormona karşı saç köklerinin genetik olarak belirlenmiş hassasiyetidir. DHT hormonu aslında erkeklerde ,

azda olsa kadınlarda bulunan testosteron adlı hormonun aktif formudur. “5 alfa redüktaz ‘’ adı verilen bir enzimin aktivitesinin artması sonucu testosteron hızla DHT ‘ye dönüşmeye başlar. Saç köklerine zarar veren bir hormon olan DHT saçların zayıflayıp dökülmesine neden olur.

   Bu hormona karşı hassasiyet ne kadar fazla ise saç dökülmesi o derecede fazla olur.

   Özellikle erkeklerde iki kulak arasındaki saç foliküllerinin DHT hormonuna karşı duyarlılığı yoktur ve bu nedenle bu bölgelerin dökülme ihtimali neredeyse hiç yoktur. Saç ekimlerinde donör yani verici alan içinde bulunan bu saç folikülleri  nakledildikleri bölgede de bu karakterlerini devam ettirirler.

     Bununla beraber kadınlarda östrojen-androjen dengesini bozan over polikistleri, hiperplazik over, karsinomlar, hipofiz hiperplazisi, çeşitli ilaçlar ( testosteron, danazol, adrenokortikotropik hormon, steroidler , progesteron ) ‘da androgenetik saç dökülmesine neden olabilir.

     Bu tip dökülmede altta yatan neden ortadan kaldırıldıktan sonra, kelleşen ya da çok seyrelen bölgelere saç ekimi iyi sonuç vermektedir.